Protože je to skvělá práce! Pokud se budeme bavit v rovině podnikatelské, respektive samy si budete hledat klienty, získáte tímto “povoláním” výhody, o kterých se vám ani nesnilo. Pojďme si to vzít hezky popořádku.

PRÁCE Z DOMU (nebo z jakéhokoliv jiného místa chcete)

Mantra mnoha a mnoha lidí (zejména maminek na mateřské dovolené nebo digitálních nomádů). Můžete pracovat, kde chcete, a to bez jakýchkoliv geografických omezení. Ani hranice nejsou překážkou… Stačí, když budete mít připojení k internetu a signál. Kromě toho můžete pracovat, kdy chcete. To znamená, že pravděpodobně máte domluvené nějaké termíny zpracování, ale zda úkol vykonáte hned nebo hodinu před koncem domluveného termínu, je na vás. Nikdo vám nekouká přes rameno co, kdy a jak děláte, tady jsou důležité především výsledky!

MINIMÁLNÍ STARTOVNÍ NÁKLADY

Žádné velké počáteční investice pro tuto práci nepotřebujete. Jestliže máte počítač a internet (což určitě máte, protože jinak byste ani o kariéře virtuální asistentky nikdy neuvažovaly), tak máte vystaráno. A přiznejme si, za internet pravděpodobně platíte, ať už podnikáte nebo ne.

EFEKTIVITA PRÁCE, VOLNÝ ČAS

Kamarádka jedné virtuální asistentky prohlásila: “Hodina u Tebe znamená skutečnou práci, ne jako jinde, kde máš 8 hodinovou směnu a v průměru pracuješ tak 4-5 hodin.”

Což pro někoho zní jako nevýhoda. 🙂 Ale podívejme se na to z druhé stránky. Virtuální asistentka si efektivně odpracuje 4-5 hodin za stejnou nebo lepší finanční částku jako ta druhá asistentka za 8hodinovou směnu, ale zbylé 3-4 hodiny má volno! Může se věnovat svým koníčkům, rodině…. Nemusí sedět v kanceláři, znuděně probírat drby a čekat na konec pracovní doby.

UPLATNĚNÍ I PRO INTROVERTY

Pokud se charakterizujete jako introvertka, pravděpodobně oceníte, že nemusíte sedět v kanceláři s hromadou dalších kolegyň. Při práci virtuální asistentky se nemusíte osobně potkávat a vybavovat se s ostatními. Pracujete samostatně, sama se sebou a se svým klientem, tak jak vám to vyhovuje. A do společnosti jdete jen, když máte chuť.

ONLINE PROSTŘEDÍ – určitá anonymita

Pokud Vám vyhovuje online prostředí a psaná komunikace, je tato práce přesně pro Vás! Plusem je možnost promyslet si svou reakci, obzvlášť pokud jste typ, který si vše rád rozmyslí, než něco udělá. “Na živo” se očekává, že odpovíte hned, během pár vteřin, ale při písemné komunikaci získáváte čas navíc. Velkou výhodou je taktéž určitá anonymita. Pokud jste například nervózní typ, neprůbojná, máte nižší sebevědomí, na pohovorech jste vytřepaná až až…to vše lze z velké části skrýt za velmi dobré psané vyjadřování.

“Když jsem dostudovala vysokou školu a začala jsem se ucházet o zaměstnání, vždycky mě na základě mého velmi zajímavého životopisu pozvali na pohovor. Ale cítila jsem se hrozně nervózní, koktala a kvůli tomu mě asi nikde nakonec nepřijali. Přestože jsem odjakživa byla velmi aktivní, pracovala při studiích na různých projektech ve svém oboru, chodila na konference, přednášky, další odbornou praxi získávala i v neziskovkách… Personalisté viděli pouze tu nervozitu…Tak jsem začala pracovat jako virtuální asistentka a měla jsem ohromný úspěch! Klienti byli nadšení z mých znalostí. Většina z těch, kterým jsem poslala nabídku, měla zájem o spolupráci. Jednoduše jsem vsadila na to, v čem jsem dobrá. Když neumím vyjednávat a prodat se osobně, tak musím své schopnosti prodat písemně!”

VOLBA MNOŽSTVÍ PRÁCE (a tím i zisku)

Můžete pracovat na fulltime a mít to jako svou hlavní práci. Nebo opačně, jestliže je pro vás virtuální asistence vedlejší příjem, stačí vám odpracovat pár hodin měsíčně. V takovém případě je lepší najít si jednoho časově nenáročného klienta než pouze stále hledat jednorázové zakázky. Přeci jen čas, který strávíte hledáním této “jednorázovky”, vypracováním vaší nabídky, poté vyjednáváním a ujasňováním si zadání, vám nikdo nezaplatí. Pokud se navíc jedná o tento typ úkolů, většinou se cena odhaduje předem, což může být velmi nevýhodné obzvlášť pro začátečníky, kteří nemají ponětí o časové náročnosti daného úkolu.

VÝBĚR KLIENTŮ

Záleží jen na vás, pro jakého klienta budete pracovat a na jakých podmínkách se domluvíte. Jestliže to myslíte s kariérou virtuální asistentky vážně, měly byste být se svým klientem “na stejné vlně.” Nemůžete být dlouhodobě podporou a nejbližší pracovní osobou člověku, se kterým si osobnostně nerozumíte. Musíte být tzv. v souladu. Jen těžce budete kvalitně pomáhat klientovi s činnostmi, které jsou proti vašemu přesvědčení. Takže proč se stát virtuální asistentkou? Protože se časem obklopíte jen podobně naladěnými lidmi, kteří vám budou rozumět a se kterými bude radost spolupracovat. A když natrefíte na skrytého “mrzouta”, spolupráci můžete brzy ukončit.

VÝBĚR DRUHU PRÁCE

Kromě samotného klienta si na začátku volíte i druh práce, který chcete nabízet.

Existuje určitý administrativní základ, jako je vyřizování emailů, dohledání informací apod., který by měla zvládnout každá žena, která se chce touto profesí zabývat. Pak je tady ale  něco, co dělá každou virtuální asistentku jedinečnou a konkurenceschopnou. A to je to, co nabízí tzv. navíc. Jsou to její zkušenosti z předchozích zaměstnání, oborů, její záliby, kontakty, znalosti programů a mnoho dalšího.

“Každý potřebuje svou virtuální asistentku, i když o tom ještě neví.“ 😉

Pokud je vaším koníčkem například jóga, můžete být asistentkou žen pořádajících jógové kurzy. Nebo pokud je vám blízká oblast finančnictví, asistujte třeba pojišťovákům, jestliže vás baví marketing, můžete být asistentkou markeťáků… Máte jedinečnou příležitost nahlédnout do zákulisí oborů, povolání, podnikání, které vás vždycky zajímaly. Výběr je opravdu velmi široký. Je to ideální spojení… Zaprvé přinášíte velkou přidanou hodnotu klientovi tím, že se alespoň částečně orientujete v jeho oboru (díky tomu můžete přinést i jemu zajímavé podněty a připomínky) a zadruhé budete dělat práci, která vás opravdu zajímá a baví!

SEBEROZVOJ, START KARIÉRY

Jste na začátku své “administrativní” nebo na startu jakékoliv jiné kariéry? Nikde nemáte tak skvělou příležitost se toho tolik naučit. Jako asistentky defacto stínujete úspěšné podnikatele. Vidíte jim zcela pod ruce. Víte, jaké používají programy (protože nyní chtějí, abyste je používaly vy). Pravděpodobně děláte jen ty nejrutinnější věci, ale už i samotným vyhledáváním informací ve vašem oboru a přípravou podkladů se vzděláváte. Záleží jen na vás, jak se postavíte ke své příležitosti. Pokud budete proaktivní a budete svému klientovi nabízet další a další minislužbičky, které víte že zrovna potřebuje, bude na vás delegovat stále více práce a časem i ty částečně odborné. Práce pro každého dalšího klienta vás naučí něco nového a posune vás zase o kousek vpřed.

Takže pokud vás tento článek přesvědčil, že tato práce je to pravé pro vás, neváhejte mě kontaktovat! 😉 Ráda vám ukážu cestu k úspěšné práci online z domu, či z kteréhokoliv místa na světě.