“Každá práce trvá tak dlouho, kolik je na ni k dispozici času.“ (Parkinsonův zákon)

I toto tvrzení je nutné – tak jako všechno – brát s nadhledem. Určitě jste však, alespoň krátkodobě, v časové tísni mnohem produktivnější a efektivnější. Vzpomínám si na svá vysokoškolská studia… Když jsem si na přípravu ke zkoušce vyhradila krátký čas, zaměřila jsem se vždy jen na podstatu věci a pochopení souvislostí. Na ostatní nebyl prostor. Přesto (nebo právě proto) jsem zkoušku většinou udělala na první pokus.

Stejně to funguje i u úkolů typu vyhledávání a zpracování informací. To je činnost, která je defacto časově neomezená. Můžu vyhledávat mnoho hodin a stejně budu nacházet pořád nové a nové informace… Zatímco když si řeknu: “Mám teď hodinu a bude mi stačit 7-8 opravdu relevantních zdrojů”, tak už se “přepnu” do stavu, ve kterém jdu přímo k podstatě. Když narazím na nerelevantní web, okamžitě z něj odcházím. Nepročítám zbytečnosti, protože mám přece jen hodinu času.

Při čtení knihy Restart od J. Frieda a D. H. Hanssona jsem se musela pousmát. Citát, který skvěle vystihuje můj život na mateřské “dovolené”, zněl: “Ne, nepotřebujete více pracovních hodin; potřebujete lépe strávené hodiny. Když mají lidé něco na práci i doma, jdou v kanceláři rovnou k věci. Snaží se zvládnout svou práci přímo v kanceláři, protože potom musí být někde jinde. Snaží se být v práci efektivní, protože zkrátka musí. Potřebují vyzvednout děti ze školky nebo jít na zkoušku do sboru. Takže s časem hospodaří rozumně.

Ne nadarmo se říká: “Potřebuješ-li něco udělat, požádej nejvytíženějšího člověka, kterého znáš.”

Od té doby, co mám omezený čas na práci, jsem nejproduktivnější za celý svůj dosavadní život 🙂 Vím, že na úkol mám např. hodinu, než se dcera vzbudí. Během této doby jej prostě MUSÍM ZVLÁDNOUT. Žádná prokrastinace, bloumání po sociálních sítích, odbíhání… Ale rovnou podstata úkolu. Toto časové omezení je báječné, neboť během “pracovní doby” ze sebe vymáčknu maximum a zbylý čas můžu s klidem věnovat své rodině. To je jeden z důvodů, proč je práce virtuální asistentky tak skvělá.

Pokud jste zahlceni prací a nemáte čas na svou rodinu nebo koníčky, doporučuji si čas na konkrétní úkol omezit. Uvidíte, že svůj čas budete využívat efektivněji 😉