Domnívám se, že reálná zkušenost a praxe předčí všechny certifikáty a  “potvrzení” o absolvování kurzů.

Tímto článkem nechci znevažovat hodnotu certifikátů. Naopak si myslím, že vzdělávání a některé kurzy vám při práci virtuální asistentky skutečně mohou pomoci. Jen je třeba najít určitou hranici mezi tím, kdy už je třeba přestat dále studovat, a naopak se konečně pustit do té obtížnější části: teoretické vědomosti začít používat v praxi.

Jak jsem to měla já? Cca před 10 lety jsem bývala vášnivým sběračem certifikátů. Navštěvovala jsem mnoho kurzů a přednášek. Později konferencí. Měla jsem svou úhlednou složku, kde se všechny certifikáty, diplomy a potvrzení o absolvování kurzů vyjímaly. Milovala jsem to nasávání informací, tu pestrost…Po pár letech mě to přestalo bavit. Přednášky byly pořád stejné, už jsem se nic nového nedozvídala (nebo toho pro mě nového bylo tak málo, že se to vzhledem ke strávenému času nevyplatilo.)

„Nespravedlivost“ nebo jen realita?

Jednoho dne sedím na přednášce, která měla být o marketingu a podnikání. Poslouchám přednášejícího, který se prezentuje jako úspěšný zajištěný podnikatel, a přemýšlím, jak je to možné… Jeho znalosti byly povrchní, ke každému příkladu nějakého používaného programu, aplikace, bych na místě doplnila další 2-3. 

Jak je možné, že já toho vím více než on a přitom ON je ten, kdo  je “úspěšný”? Není to nespravedlivé? 

Myslím si, že nikoliv. Vědět a konat, je rozdíl. Protože když uděláte akci, můžete očekávat reakci. Když však něco pouze víte, co můžete očekávat? Zmiňovaný podnikatel koná, přednáší, přestože jsou lidé, kteří toho ví mnohem více než on.  Nesnaží se pouze studovat a vědět toho co nejvíce, naopak

prodává teď a tady, to, co zrovna umí, lidem, kteří toho ví méně než on.

Přestože existuje mnoho a mnoho lidí, kteří toho naopak vědí více. Ale tak to bude vždycky…Vždy někdo bude „lepší“ než vy a někdo „horší“ v tom, co děláte.

Proč si myslím, že certifikát pro práci virtuální asistentky nepotřebujete…

Mám 3 certifikáty ze znakového jazyka, ale učila jsem se tento jazyk před 10 lety a teď sotva zaznakuji pozdrav. Takže jsou mně certifikáty na nic, když si reálně už nic nepamatuji. Totéž platí pro Photoshop – absolvovala jsem kurz těsně před narozením své dcery, nestihla jsem si pořádně zažít všechny možnosti tohoto programu a když ho reálně neumím použít na pokročilé úrovni, tak certifikát ani nevytahuji.

Vzdělání – ANO! Ale bez aktivního uplatnění vědomostí je k ničemu… 

Apeluji na všechny začínající (nebo i pokročilé) virtuální asistentky:

Studujte jen do té míry, abyste stíhali tyto nové informace uvádět do praxe 😉